KURULUŞ VE GELİŞME

 

Birecik Meslek Yüksekokulu 7 Ekim 1994 tarihinde Harran Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş ve ilk kez 1994–1995 eğitim-öğretim yılında Pazarlama ve Elektrik Programlarına öğrenci alınmıştır. Birecik Meslek Yüksekokulu ilk mezunlarını 1996’nın bahar döneminde vermiştir. Yüksekokulumuz, kuruluşundan 2005 yılı Mart ayına kadar yaklaşık 11 yıl süreyle Birecik'te tarihi Halis Efendi Konağında kısıtlı fiziki mekânlarda eğitimi sürdürmüştür. Gerek sınıfların küçük ve kapasitelerinin az oluşu gerekse konağın hemen bitişiğinde eğitim öğretim yapan 3 tane ortaöğretim düzeyindeki eğitim kurumlarıyla aynı bahçeyi paylaşmasından dolayı yeni programların açılması bir yana, açılan programlara öğrenci alma bile engellenmiş olup, küçük sınıflara da ancak az sayıda kontenjanla öğrenci alınabilmiştir. Bununla birlikte öğretimin kalitesinden taviz verilmemiş olup, mezun öğrencilerimizin önemli bir kısmı istihdam edilmiştir.

 

Yüksekokulumuz 2005 yılı bahar döneminde  Karşıyaka’ daki Zeugma kazı evini yerleşke olarak kullanmaya başlamıştır. Yeni yerleşkemiz yaklaşık 20 dekar alan üzerinde 17 adet prefabrik yapıttan ibaret olup, Fırat nehri yatağının batısında ve yaklaşık 200 metre mesafede yer almaktadır. Yerleşkemizde bulunan mevcut bitki örtüsü ve daha sonra yenilenen çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları sonucu öğrencilerimizin çok beğendiği bir mekan haline gelmiştir. Fiziki mekanın gelişmeleri ile birlikte 2005–2006 öğretim yılında mevcut programlara ek olarak 3 program daha açılmış (Muhasebe, Halkla İlişkiler ve Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Programları) ve eski programlar da dahil, her program için kontenjan sayısı 40 kişiye çıkarılmıştır. Sınıfların ve tesislerin mefruşatları tamamlanmıştır. Diğer yandan tam teşekküllü Bilgisayar ve Elektrik laboratuarı oluşturulmuştur.

 

Haziran 2008 tarihinde, yerleşkemizle Fırat nehri arasında kalan Birecik Belediyesine ait arsa ve binalar, Belediyemiz tarafından Yüksekokulumuza tahsis edilmiştir. 2008 yılı güz döneminden itibaren buradaki mevcut binaların kullanımına başlanmıştır. Okulumuzun önündeki caddeye, yine aynı tarihte Belediyemiz tarafından Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Halil MUTLU' nun adı verilmiştir.

 

Okulumuzda yeni programların açılması planlanmaktadır.

 

2008-2009 güz döneminden itibaren, Bilgisayar Programcılığı (İ.Ö.), Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (İ.Ö.), Pazarlama (İ.Ö.) programlarına öğrenci alınmıştır.

 

2010-2011 güz döneminden itibaren Turizm ve Otel İşletmeciliği programına ek yerleştirme ile öğrenci alınmıştır.

 

2014-2015 güz döneminden itibaren Dış Ticaret, Elektrik (İ.Ö.), Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İ.Ö.) programlarına öğrenci alınmıştır.

 

Yüksekokulumuzda halen

 

1. Bilgisayar Programcılığı

2. Bilgisayar Programcılığı (İ.Ö.)

3. Elektrik

4. Elektrik (İ.Ö.)

5. Turizm ve Otel İşletmeciliği

6. Halkla İlişkiler ve Tanıtım

7. Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İ.Ö.)

8. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

9. Dış Ticaret

 

Programları olmak üzere 9 programda eğitim-öğretim yapılmaktadır. 

HIZLI ERİŞİM

İLETİŞİM

Adres: Harran Üniversitesi,
Birecik Meslek Yüksekokulu
Karşıyaka Mah.
Prof.Dr. İbrahim Halil MUTLU Cad. 
Birecik / Şanlıurfa
Tlf: (0 414) 318 30 00
Fax: (0 414) 318 32 28
E-posta:birecik@harran.edu.tr