KURULUŞ VE GELİŞME

 

Birecik Meslek Yüksekokulu 7 Ekim 1994 tarihinde Harran Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş ve ilk kez 1994–1995 eğitim-öğretim yılında Pazarlama ve Elektrik Programlarına öğrenci alınmıştır. Birecik Meslek Yüksekokulu ilk mezunlarını 1996’nın bahar döneminde vermiştir. Yüksekokulumuz, kuruluşundan 2005 yılı Mart ayına kadar yaklaşık 11 yıl süreyle Birecik'te tarihi Halis Efendi Konağında kısıtlı fiziki mekânlarda eğitimi sürdürmüştür. Gerek sınıfların küçük ve kapasitelerinin az oluşu gerekse konağın hemen bitişiğinde eğitim öğretim yapan 3 tane ortaöğretim düzeyindeki eğitim kurumlarıyla aynı bahçeyi paylaşmıştır. Küçük sınıflara da ancak az sayıda kontenjanla öğrenci alınabilmiştir. Bununla birlikte öğretimin kalitesinden taviz verilmemiş olup, mezun öğrencilerimizin önemli bir kısmı istihdam edilmiştir.

 

Yüksekokulumuz 2005 yılı bahar döneminde  Karşıyaka’ daki Zeugma kazı evini yerleşke olarak kullanmaya başlamıştır. Yeni yerleşkemiz yaklaşık 20 dekar alan üzerinde 17 adet prefabrik yapıttan ibaret olup, Fırat nehri yatağının batısında ve yaklaşık 200 metre mesafede yer almaktadır. Yerleşkemizde bulunan mevcut bitki örtüsü ve daha sonra yenilenen çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları sonucu öğrencilerimizin çok beğendiği bir mekan haline gelmiştir. Fiziki mekanın gelişmeleri ile birlikte 2005–2006 öğretim yılında mevcut programlara ek olarak 3 program daha açılmış (Muhasebe, Halkla İlişkiler ve Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Programları) ve eski programlar da dahil, her program için kontenjan sayısı 40 kişiye çıkarılmıştır. Sınıfların ve tesislerin mefruşatları tamamlanmıştır. Diğer yandan tam teşekküllü Bilgisayar ve Elektrik laboratuarı oluşturulmuştur.

 Haziran 2008 tarihinde, yerleşkemizle Fırat nehri arasında kalan Birecik Belediyesine ait arsa ve binalar, Yüksekokulumuz kullanımına sunulmuştur.

 
Eğitim-Öğretimin Devam Ettiği Yüksekokulumuz Programları

1. Bilgisayar Programcılığı

2. Halkla İlişkiler ve Tanıtım

3. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

4. Çağrı Merkezi Hizmetleri

5. Laborant ve Veteriner Sağlık 

 


İLETİŞİM

Adres: Harran Üniversitesi,
Birecik Meslek Yüksekokulu
Karşıyaka Mah.
Prof.Dr. İbrahim Halil MUTLU Cad. 
Birecik / Şanlıurfa
Tlf:   (0 414) 318 32 29
Fax: (0 414) 318 32 28
E-posta:birecik@harran.edu.tr